• Na osemročnom gymnáziu budeme v školskom roku 2023/2024 aplikovať:

JAZYKOVÉ VZDELÁVANIE - tri cudzie jazyky

CLIL metóda - (Content and Language Integrated Learning) - jediné vzdelávanie toho druhu v regióne

Žiak sa bude stretávať s cudzím jazykom aj na inom predmete ako je cudzí jazyk. Na našej škole sa začína s integráciou cudzieho jazyka v predmete biológia, geografia, občianska náuka. Postupne zavedieme CLIL aj do iných predmetov. Využijeme tak skúsenosť s bilingválnym štúdiom na našej škole.

Hejného metódu - ako doplnok ku klasickej matematike

Hejného metóda sa opiera o prepracované didaktické prostredia a rolu učiteľa ako sprievodcu a moderátora diskusií detí nad riešením úloh. V metóde sú výchovné ciele dôležitejšie ako ciele poznatkové, pretože autori sú presvedčení, že kvalita spoločnosti je viac určená úrovňou mravnou ako úrovňou znalostnou.

Konkrétne znalosti, ako je malá násobilka alebo riešenie kvadratickej rovnice, už dnes zvládne každá lepšia kalkulačka. Za desať alebo dvadsať rokov už o konkrétne znalosti nikto nebude stáť. Na trhu práce budú nepredajné.

Vyučovanie matematiky Hejného metódou vyzbrojí budúceho občana schopnosťou kriticky myslieť, analyzovať rôzne problémové situácie a hľadať nové riešenia, či už samostatne, alebo v tíme. Ľudí schopných tvorivo riešiť problémy je už dnes nedostatok, a práve tieto schopnosti budú vždy na trhu práce žiadané.

ExpEdíciu v prírodovedných predmetoch

Cieľom projektu ExpEdícia skús, skúmaj, spoznaj je pomôcť učiteľom porozumieť princípom rozvoja komplexnej prírodovednej gramotnosti a prispôsobiť tomu svoj prístup k žiakom a charakter vyučovacích hodín. V súlade s výsledkami viacerých medzinárodných výskumov tvoríme koncepciu vzdelávania, ktorá kladie dôraz na aktívne objavovanie žiakmi v kontexte prirodzených medzipredmetových presahov, pri ktorom si systematicky rozvíjajú:

• hlbšie porozumenie prírodovedných javov a súvislostí
        • spôsobilosti vedeckej práce potrebné aj v bežnom živote,
        • vedecké myslenie,
        • prírodovedné postoje.

Pri bilingválnom štúdiu budeme aplikovať od školského roku 2023/2024:

Základnými východiskami inovačného vzdelávania sú bádateľské vyučovanie, projektové vyučovanie a kooperatívne učenie.

Vyučovací proces je zabezpečovaný internými kvalifikovanými učiteľmi, anglickými lektormi a externými učiteľmi. Väčšina učiteľov absolvovala metodické tréningy pre inovačné vyučovanie – tréning mediálnej výchovy a tréning akademickej debaty, mentálny koučing.  V škole pôsobí výchovná poradkyňa a zároveň aj školskou psychologičkou.

Študenti budú mať možnosť vzdelávať sa aj v oblasti podnikania, psychológie a práva.

V anglickom jazyku sa začínajú vyučovať predmety v druhom ročníku. Sú to biológia, geografia a občianska náuka.

Počas štúdia dosiahnu študenti v anglickom jazyku úroveň C1 a v druhom cudzom jazyku B2.